Skuteczna reklama na Facebooku – sprawdź, jak pomóc sobie w budowaniu marki

Myślisz, że Facebook to miejsce w sieci, gdzie ludzie wchodzą, aby zobaczyć, co nowego słychać u znajomych i zobaczyć ich zdjęcia z wakacji? Może kiedyś tak faktycznie było. Jednak od czasu, kiedy w 2004 roku Mark Zuckerberg założył portal na potrzeby Harvardzkich znajomości, wiele się zmieniło.

Dziś Facebook to internetowa potęga, z której w Polsce korzysta 20 milionów aktywnych użytkowników. Jednocześnie jesteśmy świadkami ogromnej przebudowy, jaką przechodzi portal. Priorytetem przestaje być nawiązywanie kontaktów i odnajdywanie dawnych znajomych, a zaczyna być konsumpcja. Dlatego, jeśli prowadzisz biznes w sieci, skuteczna reklama na Facebooku to szansa dla Ciebie, aby zaistnieć w świadomości klientów. Sprawdź, jak dobrze ją wykorzystać.

Fanpage firmowy jako początek skutecznej reklamy

Prowadzenie konta firmowego nie należy do zadań, których wystarczy nauczyć się raz, aby już do końca czerpać korzyści z jednego modelu obsługi konta biznesowego.

Tak samo Facebook, jak i inne portale społecznościowe to dziś żywioł, który co chwila zmienia swoje tendencje i dostosowuje się do panującej mody. Aby nie zostać w tyle za konkurencją – musisz być na bieżąco z nowinkami i trendami, które na nim panują.

Kiedy wiesz już, jak prowadzić fanpage na Facebooku oraz jak pisać posty, aby zwiększyć swoją sprzedaż, skuteczna reklama na Facebooku to pójście o krok dalej. Pomoże Ci ona otworzyć się na jeszcze większe grono klientów, do których dotrzesz ze swoją ofertą. Musisz to jednak zrobić z głową. W innym przypadku pozbędziesz się tylko pieniędzy, za którymi nie pójdzie żadna konwersja.

Reklama na Facebooku – dlaczego u innych działa, a u Ciebie nie?

Obsługa firmowego Facebooka to zadanie, które z obowiązku zostawiasz sobie na sam koniec swojej codziennej checklisty? A może nie masz czasu na przygotowywanie odpowiednich postów, czy grafik, ani sprawdzanie, co w Twojej branży w trawie piszczy? Pomyśl, czy nie warto skorzystać z pomocy agencji marketingowej, która skutecznie zapanuje nad Twoim firmowym fanpage.

A co w przypadku, kiedy wymyślasz angażujące treści, systematycznie publikujesz posty, a wszystko to okraszasz ciekawą grafiką, ale nie przynosi to realnych efektów w formie zwiększonej sprzedaży?

Są dwa wyjścia:

 • albo wcale nie wygląda to tak doskonale, jak Ci się wydaje i trzeba coś zmienić
 • albo zupełnie zapomniałeś o określeniu docelowej grupy odbiorców, a bez tego dalej ani rusz.

W takich sytuacjach naciśnięcie magicznego przycisku „promuj post” nie przyniesie żadnych efektów. Jeśli myślisz, że wystarczy zapłacić za reklamę na Facebooku, żeby dotarła do większego grona potencjalnych klientów, a wtedy to już na pewno kupią Twój produkt lub usługę – to jesteś w błędzie.

Facebook Ads – od czego zacząć?

Droga do skutecznej reklamy na Facebooku prowadzi od zdefiniowania grupy odbiorczej. Jest to kluczowe podczas promocji firmy w mediach społecznościowych. Musisz sprawić, aby Twoje targetowanie nie było ani zbyt wąskie, ani też zbyt szerokie, ponieważ w efekcie nie dotrzesz do osób, które chcą i mogłyby kupić Twój produkt lub usługę.

Facebook oferuje znaczne możliwości dotarcia do określonych grup docelowych poprzez kierowanie do nich treści marketingowych. Dzięki Facebook Ads możesz dokładne targetować reklamy poprzez uwzględnienie poniższych kryteriów:

 • płeć odbiorcy,
 • wiek,
 • miejsce zamieszkania,
 • wykształcenie,
 • stan cywilny,
 • zainteresowania,
 • polubione strony.

Następnym krokiem jest sprawdzenie zasięgów postów w skali miesiąca oraz określenie budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na płatną reklamę przez kolejne 3 miesiące. Nie rzucaj się jednak od razu na głęboką wodę i w reklamę zainwestuj kwotę, która nie zrujnuje całego budżetu Twojej firmy.

Dopiero po tych 3 krokach możesz zacząć przygotowywać kampanię Facebook Ads, pamiętając o jednym – żeby reklama na Facebooku (i wszędzie indziej także) była efektywna, potrzebuje CZASU. Nikt nie kupi Twojego produktu, jeśli raz przypadkiem zobaczy Twój post. Dlatego licz się z tym, że zysk nie nastąpi natychmiast. Jest to proces.

Prowadzenie fanpage na Facebooku – jak pomóc sobie w osiągnięciu zysków?

Jeśli już określiłeś swoją grupę docelową, co jeszcze możesz zrobić, żeby Twoja reklama na Facebooku zmierzała w dobrym kierunku?

 • Wartościowe posty, czyli grafika spójna z treścią – dosłownie sekunda wystarczy, aby klient zainteresował się Twoją ofertą podczas scrollowania Facebooka. Nie trać więc czasu konsumenta na domyślanie się, o co chodzi. Zdjęcie musi pasować do treści reklamy. Jasno pokaż, co chcesz sprzedać i przekazać klientowi. Pamiętaj, że nie wchodzi on na Facebooka po to, żeby znowu się nad czymś zastanawiać. Podaj mu swój towar na tacy w możliwie najłatwiejszy sposób.
 • Nie bądź kąpany w gorącej wodzie – łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Jednak decydując się na reklamę na Facebooku, musisz poczekać na efekty, które nie pojawią się od razu. Musisz wiedzieć, że potencjalni odbiorcy nie kupują produktu natychmiast po zobaczeniu pierwszej reklamy. Aby przyniosła ona pożądany efekt, musi być zapamiętana i rozpoznawana przez Twoją grupę docelową.
 • Buduj zasięgi – polubienia firmowego posta, czy komentarze pod nim, będą świadczyły o powodzeniu akcji marketingowej – ale tylko w pewnym stopniu. Są one efektami, które łatwo zmierzyć. Jednak to właśnie regularne budowanie zasięgu pozwoli Ci w dłuższej perspektywie czasu zapisać się w pamięci kupującego. Nawet jeśli teraz nie potrzebuje on Twojego produktu, to wróci do Ciebie, kiedy będzie chciał go kupić.
 • Określ cel swojej kampanii – Facebook oczekuje tego od reklamodawcy.  Do wyboru jest 5 głównych opcji: ruch, aktywność, kontakty, promocja aplikacji, sprzedaż. Ta informacja będzie kluczowa dla algorytmu portalu, aby wiedział, w jaki sposób i komu mają być wyświetlane Twoje materiały reklamowe.
Facebook reklama

Czy reklama na Facebooku jest skuteczna i warto w nią inwestować?

Facebook to portal, który użytkuje zapewne większość Twoich klientów. Grzechem byłoby nie wykorzystać szansy na dotarcie do tylu potencjalnych kupujących. Promocja w mediach społecznościowych jest skuteczna, jeśli zadbasz o odpowiedni dobór parametrów reklamy.

Znajomość menadżera reklam na Facebooku pozwoli Ci osiągnąć założone cele marketingowe Twojej kampanii. Jeśli tylko masz chęć i czas do nauki, możesz z powodzeniem samodzielnie prowadzić kampanie sprzedażowe na Facebooku, ale kiedy myślisz, że to zupełnie nie Twoja działka a pisanie postów przyprawia Cię o mały zawrót głowy, zleć to zadanie profesjonalnej agencji marketingowej, która nie tylko stworzy za Ciebie treści poruszające odbiorców, ale zadba także o optymalizację reklamy na Twoim profilu firmowym.

Optymalizacja reklamy na Facebooku – a co to właściwie takiego?

To jeden z ważniejszych elementów, bez którego nie możesz pójść dalej, ponieważ jest ona kluczowa dla powodzenia Twoich kampanii.

Optymalizacja reklam na Facebooku opiera się na ciągłym dopasowywaniu i doskonaleniu kampanii reklamowych, aby uzyskać lepsze wyniki przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów.

Jak możesz skutecznie optymalizować reklamę?

 • Analizuj wyniki swoich kampanii i reklam, korzystając z narzędzi analitycznych dostępnych na Facebooku. Dzięki temu będziesz wiedział, które elementy działają najlepiej, a z których zrezygnować.
 • Dostosuj swoją grupę docelową, uwzględniając kryteria takie jak wiek, płeć, lokalizacja, zainteresowania i zachowania. Skorzystaj z grup niestandardowych i funkcji Lookalike Audience, aby dotrzeć do podobnych użytkowników.
 • Wypróbuj różne formaty reklam, takie jak zdjęcia, filmy, karuzele, prezentacje i kolekcje. Eksperymentuj z nagłówkami, opisami i CTA, aby zoptymalizować treści, które najbardziej trafiają do Twoich odbiorców.
 • Dostosuj budżet swoich kampanii, wykorzystując strategie licytacji, takie jak koszt na akcję (CPA) lub koszt na tysiąc wyświetleń (CPM), w zależności od celów Twojej kampanii.
 • Eksperymentuj z różnymi godzinami i dniami wyświetlania reklam, a także skorzystaj z opcji „optymalizacja dni” w Menedżerze Reklam, aby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.

Pamiętaj, że optymalizacja to proces, a nie jednorazowe zdarzenie. Regularnie analizuj wyniki swoich kampanii i wprowadzaj odpowiednie zmiany, aby stale poprawiać skuteczność Twoich reklam na Facebooku.

Prowadzenie Facebooka – jedna z wielu możliwości wsparcia sprzedaży

Prowadzenie firmowego fanpage na Facebooku i inwestycja w skuteczną kampanię reklamową to świetny sposób na zwiększenie sprzedaży. Nie ograniczaj się jednak tylko do jednej płaszczyzny i działaj równocześnie w kilku miejscach. Wykorzystaj kampanię reklamową na Facebooku, jako wsparcie dla sprzedaży w innych miejscach, takich jak Twoja strona internetowa lub sklep na popularnym portalu Allegro.

Pozwoli Ci to czerpać zyski z wielu kanałów jednocześnie. W ten sposób nie będziesz uzależniony tylko od jednego źródła, które może wprowadzić nieoczekiwane zmiany w swoim działaniu. Oszczędzisz sobie także stresu związanego z obniżeniem zasięgu Twojej strony na Facebooku lub spadkiem liczby sprzedaży na Allegro.

Dlatego działaj na wielu frontach, a jeśli skuteczna reklama na Facebooku nie przyniesie oczekiwanych wyników, nie trać czasu i przekonaj się, jak w Foxmedio rozhulamy Twoje sociale.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *