Rynek e-commerce nie zwalnia nawet na chwilę. Wprost przeciwnie – sklepy internetowe wyrastają dziś jak grzyby po deszczu. Jednym z powodów jest fakt, że klienci coraz bardziej preferują zakupy bez wychodzenia z domu. Innym czynnikiem jest postępująca digitalizacja i rosnąca popularność handlu elektronicznego oraz łatwość jego obsługi, dostępna praktycznie dla każdego.
Z tego artykułu dowiesz się
Rozpoczęcie biznesu w sieci to jedno. Jednak jeśli chcesz, aby Twoje działania w e-commerce przyniosły oczekiwane efekty, przeczytaj 5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim założysz sklep internetowy.
1. Poszukaj swojego miejsca w e-commerce – przebadaj i zrozum rynek
Musisz zidentyfikować swoje umiejętności oraz atuty i skupić się właśnie na nich. Sklep internetowy, w którym zaoferujesz kupującym tzw. mydło i powidło, nie będzie najlepszym pomysłem. Twoje pole działania musi być unikalne i skoncentrowane na konkretnej ofercie. Tylko wtedy uda Ci się wyróżnić na tle konkurencji. Więc zanim wprowadzisz kolejny produkt na rynek, sprawdź wcześniej niszę w e-handlu.
Być może masz już produkty, które będziesz sprzedawał w swoim sklepie internetowym. Jeśli jednak jesteś na etapie szukania inspiracji, sprawdź, o czym powinieneś pamiętać:
- Wykorzystaj gotowe narzędzia, takie jak Google Trends, które pozwoli Ci sprawdzić, czy branża, o której myślisz, jest sezonowa, czy wprost przeciwnie – jej popularność wzrasta z roku na rok. Upewni Cię to w Twojej decyzji i pomoże dobrać odpowiednią strategię lub zastosować marketing sezonowy.
- Na początek swojej przygody z e-commerce postaraj się wybrać do sprzedaży produkty, które będą łatwiejsze w magazynowaniu i nie będziesz musiał wynajmować i opłacać dodatkowo hali, która pomieści Twój towar. Jeśli nie masz wolnej przestrzeni, którą chcesz przeznaczyć na magazyn, możesz pomyśleć o dropshippingu.
- Jeśli dopiero zastanawiasz nad wyborem branży, postaw na produkty, których sprzedaż przyniesie Ci większy dochód przy jednocześnie mniejszym nakładzie finansowym.
Dopiero wybranie odpowiedniej niszy na rynku to pierwszy krok do dalszych możliwości rozwoju Twojego nowoczesnego sklepu internetowego.
2. Sklep internetowy z magazynem, czy bez? Sprawdź, czy dropshipping jest odpowiedni dla Ciebie
Sprzedaż przez internet nie wymaga od Ciebie posiadania fizycznie lokalu, w którym będziesz przyjmował klientów i prezentował swoje produkty. Jednak musisz pamiętać, że towar potrzebuje miejsca do przechowywania go. Jak to rozwiązać, kiedy nie narzekasz na nadmiar wolnej przestrzeni?
Prowadzenie sklepu internetowego może odbywać się bez ponoszenia kosztów magazynowania artykułów w formie dropshippingu. W praktyce wygląda to tak, że przekazujesz zamówienie do hurtowni, w której znajduje się Twój towar, skąd zostaje wysłany do klienta. Twoja rola sprowadza się przede wszystkim do efektywnego marketingu.
Chcąc prowadzić sklep internetowy, nie musisz decydować się w całości tylko na jeden model. Dopasuj go do swoich możliwości. Co prawda dropshipping pomoże Ci ograniczyć koszty związane z wynajmowaniem powierzchni i magazynowaniem towarów, ale Twoja marża za sprzedaż będzie mniejsza, niż gdy sam zajmiesz się dystrybucją swoich towarów.
Możesz wykazać się elastycznością w tym temacie i część produktów magazynować a pozostałe oferować klientom w modelu dropshippingu. Sprawdzaj rozwiązania najlepsze dla siebie i nie bój się testowania różnych opcji.
3. Dopasowana platforma e-commerce czy założenie sklepu internetowego na marketplace – co wybrać?
Miejsce w sieci, w którym sprzedajesz swoje produkty to odpowiednik stacjonarnego lokalu. Dlatego musisz zadbać, aby było ono przyjazne klientom i dopasowane do Twoich potrzeb, a na wirtualnych półkach panował porządek. Pamiętaj, że klienci w sieci kupują oczami, dlatego wygląd Twojego sklepu internetowego będzie odgrywał pierwszorzędną i kluczową rolę w zdobyciu konsumentów.
Aby zacząć sprzedawać online, możesz wybrać któryś z popularnych marketplace jak np. Allegro charakteryzujące się prostą obsługą i łatwością poruszania się po platformie. Możesz także zdecydować się na założenie własnego sklepu internetowego na jednej z popularnych platform e-commerce jak WooCommerce czy PrestaShop tak, jak robią to specjaliści w Foxmedio. Jeśli chcesz działać pod swoją marką, mieć wpływ na wszystko, co dzieje się w Twoim sklepie internetowym i nie płacić prowizji od sprzedanych produktów, własny sklep online może okazać się najlepszym pomysłem. Funkcjonalny sklep internetowy to pierwszy krok do skutecznej sprzedaży.
4. Dobry marketing jest ważny jeszcze zanim zaczniesz sprzedawać
Internet daje Ci dziś wiele możliwości promocji sklepu internetowego poprzez przeróżne kanały. Reklama w Google Ads, pozycjonowanie, czy media społecznościowe, to tylko mały margines tego, jak możesz być widoczny w sieci. Jeśli nie wiesz, jak prowadzić sklep internetowy i go promować, skup się na początku na jednej lub dwóch formach reklamy. Dopiero kiedy nie przyniosą one zamierzonych efektów, próbuj z czymś innym.
Pamiętaj, żeby monitorować efekty swoich działań. Musisz wiedzieć, co przynosi korzyści, a jaka forma reklamy zupełnie nie trafia do Twoich odbiorców – bo także pod nich będziesz musiał ją dopasować. Dlatego ważne jest, abyś śledził różne wskaźniki, takie jak liczba wizyt na stronie, konwersje czy porzucone koszyki. Dzięki analizie pozyskanych danych będziesz mógł wprowadzić zmiany w działaniach marketingowych i promocyjnych swojego sklepu internetowego.
Dobrze przemyśl swoją strategię marketingową, ponieważ to ona pomoże Twojemu biznesowi on-line wypłynąć na głębsze wody i sprawi, że Twoja marka stanie się rozpoznawalna.
5. Jak założyć sklep internetowy? Znajdź agencję marketingową, która Ci w tym pomoże
Co prawda w sieci napotkasz wiele porad w stylu – jak założyć własny sklep internetowy w 25 minut, ale podpowiadamy, że o ile powołanie do życia w sieci prostego sklepu on-line na abonamentowej platformie SaaS, nie powinno Ci sprawić większych trudności, to skonfigurowanie go pod swoje potrzeby, będzie już wymagało od Ciebie nieco wysiłku.
Pamiętaj też, że profesjonalny sklep internetowy to dopiero początek Twojej przygody w e-commerce. Dalej na scenę internetowego handlu wkracza jeszcze marketing sprzedażowy, optymalizacja sklepu internetowego i kampanie reklamowe. Warto wiedzieć, co zrobić, abyś był widoczny w sieci i pozyskiwał coraz więcej klientów. Korzystanie z pomocy profesjonalnej agencji marketingowej, która pomoże Ci uruchomić sklep internetowy, da Ci nowe możliwości dalszego rozwoju. Współpraca z agencją reklamową od samego początku ułatwi Ci także wyróżnienie się na tle konkurencji.
Masz pomysł, co chcesz sprzedawać? Działaj!
Założenie sklepu internetowego niesie za sobą małe ryzyko. Jest to świetna okazja dla początkujących przedsiębiorców, ponieważ nie wymaga od nich wielkich nakładów finansowych na start. Sprzedaż w sieci to także duża szansa na rozwinięcie swojej działalności na większą skalę dla tych, którzy prowadzą już sklep stacjonarny. Twój sukces zależy od Twojej determinacji i pomysłów. Często też nieszablonowe podejście pomaga w przyciągnięciu do siebie klienta. Dlatego dobrze przemyślany i przygotowany nowoczesny sklep internetowy to doskonały fundament do dalszego rozwoju na rynku e-commerce.