Jak założyć stronę internetową? Krótki poradnik na start

Jeszcze nie tak dawno, aby stworzyć własną stronę internetową, trzeba było znaleźć informatyka, który się tym zajmie. Tylko specjalista znał magiczny kod HTML, na podstawie którego mogła powstać witryna, a wkładem klienta w całość była co najwyżej wizja, jak strona www ma wyglądać i do czego służyć.

Dziś okazuje się, że nie trzeba być informatykiem, programistą, czy grafikiem, aby wiedzieć, jak założyć stronę internetową, która będzie przedstawiała założenia firmy i realnie wpłynie na wzrost sprzedaży. Sprawdź, czego potrzebujesz, aby móc wykonać w sieci swoją własną witrynę. Dowiedz się, czy alternatywa dla profesjonalnych usług opłaca się w dłuższej perspektywie i czy samodzielnie stworzona strona na pewno spełni swoje zadanie.

Jak założyć stronę internetową – szansa dla przedsiębiorców na start

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej nowej działalności gospodarczej, z pewnością szukasz oszczędności wszędzie, gdzie to możliwe i sprawdzasz, które czynności możesz wykonać samodzielnie, a co musisz powierzyć specjalistom. Okazuje się, że marketing dla małych firm, w tym założenie strony www, można przeprowadzić w taki sposób, że nie będzie on na starcie dużym obciążeniem dla Twojego budżetu.

Tworzenie strony internetowej we własnym zakresie na pewno jest tańsze niż powierzenie tematu specjalistom. Wiąże się ono z kosztem domeny, czyli unikalnym adresem internetowym, który identyfikuje Twoją stronę w sieci. Drugim wydatkiem jest opłacenie hostingu, czyli usługi polegającej na udostępnianiu miejsca na serwerze internetowym. W zależności od usługodawcy oraz rodzaju hostingu, jakiego wybierzesz, będzie to koszt zaczynający się od stu złotych rocznie. Pamiętaj, że tam, gdzie zaoszczędzisz pieniądze, będziesz musiał poświecić czas i mieć chęci na naukę nowych rzeczy.

Strona internetowa – od czego zacząć, aby zrobić stronę?

Jeśli jest to Twoje pierwsze podejście do tematu tworzenia swojego miejsca w sieci i nie wiesz, jak założyć stronę internetową samodzielnie, cały proces może wydawać Ci się to skomplikowany. Warto więc podążać za kilkoma wskazówkami, które na początek ułatwią Ci zadanie. 

Określ cel – do czego będzie potrzebna Ci strona internetowa?

Musisz wiedzieć nie tylko jak założyć stronę internetową, ale ważne jest także, abyś znał cele Twojej strony w sieci. Nie kwestionujemy w ogóle jej istnienia, ponieważ jest to w dzisiejszych czasach wręcz koniecznością, która przynosi wiele korzyści. Strona internetowa jest Twoją wizytówką w wirtualnym świecie, co pozwala na dotarcie do szerszego grona potencjalnych klientów i budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Może również pełnić funkcję sprzedażową, dzięki integracji z systemem e-commerce. Strona internetowa umożliwia także łatwe i szybkie nawiązywanie kontaktu z Twoją firmą, co z kolei zwiększa szanse na pozyskanie nowych klientów. W zależności od tego, co wybierzesz, Twoja strona będzie potrzebowała różnego rodzaju funkcjonalności oraz narzędzi.

Wybierz odpowiedni CMS lub kreator strony internetowej

Aktualnie istnieje wiele platform CMS, czyli systemów zarządzania treścią, które umożliwiają tworzenie oraz wprowadzanie zmian na strony www. WordPress, Joomla!, Drupal to najbardziej popularne platformy. Różnią się od siebie łatwością obsługi i poziomem wiedzy, który jest wymagany, aby z nich korzystać.

Najczęściej wybieranym CMS jest WordPress. Posiada on bogaty wybór szablonów, motywów oraz wtyczek, dzięki czemu w łatwy sposób możesz go wykorzystać, aby stworzyć stronę www. WordPress może okazać się niewystarczający do projektów bardzo rozbudowanych stron internetowych. Jednak jeśli zastanawiasz się jak założyć stronę internetową, ten przyjazny dla nowicjuszy CMS na pewno przyjdzie Ci z pomocą. Zobacz, jak zainstalować WordPress krok po kroku.

Inną możliwością jest zdecydowanie się na założenie strony za pomocą gotowego kreatora strony internetowej. Jest to oprogramowanie dostępne w panelach administracyjnych serwisów hostingowych. Dzięki kreatorowi stron stworzysz estetyczną przestrzeń dla swojej firmy w sieci. Szablon strony internetowej łatwo dopasujesz do swoich potrzeb. Jednak porównując efekt, jaki da Ci kreator stron do strony internetowej stworzonej za pomocą platformy CMS, można odnieść wrażenie, że jest on bardziej ograniczony i dużo mniej elastyczny niż przykładowo wspomniany wcześniej WordPress.

Wykup domenę i hosting 

Decydując się na założenie strony internetowej, musisz wybrać adres internetowy swojej strony, czyli domenę, Postaraj się, aby była ona łatwa do zapamiętania. Najlepiej, gdyby zawierała w sobie nazwę Twojej firmy, bądź kojarzyła się z nią lub nawiązywała do tematu strony. Im prościej i krócej, tym lepiej.

Wybranie hostingu umożliwi Ci przechowywanie plików Twojej strony internetowej na serwerze. W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać hosting dzielony lub dedykowany. Hosting dzielony to usługa, w której wiele stron internetowych jest hostowanych na jednym serwerze, co jest zwykle tańsze, ale może wpłynąć na wydajność Twojej strony. Hosting dedykowany to usługa, w której masz w pełni kontrolę nad serwerem i wydajnością swojej strony, ale jest to zwykle droższe rozwiązanie.

Dopasuj wygląd strony online

Jak założyć stronę internetową, aby klienci chcieli ją odwiedzać? Wybierz odpowiedni szablon i grafikę, która spełni Twoje wymagania. Strona internetowa powinna być estetyczna i przejrzysta a nawigacja po niej intuicyjna. Użytkownik musi bez problemu znaleźć w niej wszystko, co go interesuje. Dlatego najważniejsze informacje umieszczaj na stronie głównej. Jeśli będziesz miał potrzebę, możesz dodać do swojej strony internetowej różne funkcje, jak formularz kontaktowy, galerię zdjęć, czy inne udogodnienia. Warto także na stronie internetowej prowadzić bloga, w którym łatwo zbudujesz sobie wizerunek eksperta w swojej dziedzinie. Pamiętaj, że zanim coś opublikujesz, sprawdź, jak Twoje treści prezentują się na różnych urządzeniach, jak smartfon, czy tablet. Następnie zamieszczaj treści regularnie, najlepiej zgodnie z zasadami SEO.

Samodzielne zakładanie strony internetowej – a może zlecić to specjaliście?

Strony www tworzone dzięki systemom CMS, czy kreatorom stron, są dziś dostępne dla każdego. Nawet jeśli nie czujesz się jak doświadczony programista, możesz sobie z tym poradzić. Zarządzanie własną stroną, dzięki intuicyjnej obsłudze panelu administracyjnego, jest znacznie łatwiejsze niż zawiły język HTML, a dodatkowo wielu przedsiębiorcom przynosi dużo satysfakcji. Jeśli więc Twoim założeniem jest względnie prosta strona, w której chcesz prezentować treści związane z Twoją działalnością i przybliżyć klientom kulisy Twojej pracy, nic nie powinno stanąć Ci na przeszkodzie, aby samodzielnie zrobić stronę internetową.

Są jednak sytuacje, gdzie prosty szablon i skorzystanie z kreatora to zbyt mało, aby Twoja strona była satysfakcjonująca i przynosiła Ci zamierzone zyski. Wdrożenie do niej sklepu internetowego, który ma być dochodowy oraz rozbudowanie strony o dodatkowe funkcje to często zadania, które warto powierzyć profesjonalnej agencji marketingowej. Specjaliści nie tylko stworzą stronę internetową, która będzie oryginalna i dedykowana dla Twojej firmy, ale także będą czuwali nad jej optymalizacją tak, aby była przyjazna dla algorytmów wyszukiwarki oraz przyciągnęła do siebie jeszcze więcej potencjalnych klientów. Dodatkowo odpowiednie pozycjonowanie stron internetowych pozwala wynieść je na wyższą pozycję w wyszukiwarce. Jeśli więc zależy Ci na lepszej widoczności, warto zrobić to za pomocą fachowców i pasjonatów w tej dziedzinie. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *