CMS, to system, który znacząco ułatwia życie wszystkim tym, którzy zajmują się prowadzeniem stron internetowych. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat powstały systemy CMS zarówno darmowe, jak i płatne, ale tylko część z nich zdobyła uznanie. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co to jest CMS, jakie systemy wyróżniamy i z którego warto skorzystać. Zapraszamy do lektury…
Z tego artykułu dowiesz się
Co oznacza skrót CMS i jakie ma zastosowanie?
CMS to angielski skrót od słów Content Management System, czyli System Zarządzania Treścią. Innymi słowy, jest to strona internetowa z panelem administracyjnym, która umożliwia edytowanie treści, grafik, czy materiałów video bez znajomości języka programowania. Dzięki temu każdy zainteresowany może w stosunkowo łatwy sposób dodawać, zmieniać, czy usuwać treści nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Możecie się również spotkać z CMS-em płatnym o zamkniętym kodzie, który należy wykupić u firmy, która go stworzyła i odpowiada m.in. za jego aktualizację.
Jaki CMS wybrać?
Przed podjęciem decyzji, który CMS wybrać, warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje systemów CMS i co je od siebie różni.
- Oprogramowania z otwartym kodem źródłowym (Open Source) – jak sama nazwa wskazuje kod, jest udostępniony publicznie, dlatego każdy ma możliwość skorzystania z systemu CMS i stworzenia strony dopasowanej do własnej koncepcji. Jego główną zaletą oprócz łatwego dostępu, jest również brak ponoszenia kosztów po stronie użytkowników. WordPress, który bije rekordy popularności działa właśnie jako Open Source, dzięki m.in. swojej prostej, intuicyjnej obsłudze, jest uznany za najpopularniejszy system CMS na świecie.
- Systemy z zamkniętym kodem źródłowym (autorski CMS) – systemy autorskie należy wykupić od danej agencji, dlatego w tym wypadku musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Zaletą tego rodzaju systemu jest ich autorki charakter i pomoc/doradztwo ze strony agencji, na którą się zdecydujemy. Jeśli chodzi o wady, wątpliwość budzą stosunkowo słabe zabezpieczenia przed atakami hackerskimi, a także wspomniana już cena.
Jak sprawdzić CMS strony?
Zdiagnozowanie tego jak działają konkurencyjne strony może okazać się bardzo przydatne, dlatego warto wiedzieć, na jakim CMS-ie postawiona jest dana strona i na jakiej technologii się opiera. Można to zweryfikować na kilka różnych sposobów:
- Analizując stopkę strony
- Sprawdzając kod strony
- Przez stronę błędu 404 i wywoływanie błędów na witrynach
- Skorzystanie z oprogramowania
- Użycie dedykowanych wtyczek
Jeżeli poszukujesz firmy, która pomoże Ci stworzyć profesjonalną i wyróżniającą się stronę internetową skontaktuj się z nami! Z przyjemnością pomożemy Ci w realizacji Twoich celów.