Responsywna strona internetowa – co to znaczy?

W dobie smartfonów nikt nie ma już złudzeń, że korzystanie z Internetu wyłącznie na komputerach stacjonarnych odeszło do lamusa. Z badań portalu wirtualnemedia.pl wynika, że „ponad 70 proc. użytkowników telefonów komórkowych wykorzystuje je do połączeń z siecią”. 

Chcąc nadążyć za tymi zmianami, warto poznać zalety responsywnej strony internetowej, czyli takiej, która z łatwością dostosowuje się do każdego urządzenia. Responsive Web Design (RWD) to krok w nowoczesność, profesjonalizm i funkcjonalność, jakiej dzisiaj oczekują internauci.

Responsywna strona www (RWD) – czyli co to jest responsywność strony?

Zanim powiemy o tym, dlaczego warto inwestować w responsywne strony www, kilka słów o tym, co to jest responsywna strona internetowa?

Responsywny co to znaczy?

Najprościej ujmując, responsywność jest to dopasowywanie się do czyichś potrzeb. W kontekście witryny www będzie to taki rodzaj strony, który automatycznie dopasowuje się do rozdzielczości urządzeń mobilnych. Dzięki temu niezależnie, czy przeglądany wybrane treści na tablecie, smartfonie, komputerze stacjonarnym, czy telewizorze, zawsze wyświetlane są w odpowiednim formacie. Responsywność strony pomaga w skuteczny sposób dostosować content do rozmiaru wyświetlacza.

Responsywne strony internetowe – jakie mają korzyści?

Właściciele stron internetowych nieustająco zastanawiają się, co zrobić, by przyciągnąć uwagę czytelników/klientów/obserwatorów na dłużej? Oczywiście zależy, to od wielu czynników. Jednym z nich jest estetyczny wygląd strony i odpowiednio dopasowana treść, dzięki czemu użytkownicy nie czują się przytłoczeni natłokiem informacji. Przyciągające wzrok menu zachęca do zapoznania się z zawartością strony i pozostania na niej dłużej, a w przypadku sklepów internetowych wzbudza chęć zrobienia zakupów.

Responsywne strony internetowe gwarantują odpowiedni układ tekstu, dopasowują wielkość czcionki i pozostałe elementy do każdego ekranu. W responsywnej stronie internetowej grafiki muszą być skompresowane w odpowiednim stopniu, tak by ich rozmiar i format jak najszybciej ładował się na wszystkich urządzeniach. Korzystnie przekłada się to również SEO. Strony mobilne, które szybciej się ładują, mają wyższe pozycje w wyszukiwarce Google. Jak wiemy z własnego doświadczenia, dziś przede wszystkim liczy się szybkość dostępu do informacji – jeśli musimy czekać zbyt długo, tracimy zainteresowanie i przechodzimy do konkurencji.

Tworzenie stron responsywnych

Nie bez powodu Responsive Web Design bardzo często zaczyna się od budowania strony dopasowanej do najmniejszych ekranów. To automatycznie skłania do selekcji informacji – wybrania najważniejszych, których potencjalnie poszukują internauci. Dobór treści, zdjęć, grafik, materiałów video, jest bardzo istotny w przypadku małych rozdzielczości. Jak pokazują badania, większość ruchu w Internecie jest generowana przez urządzenia mobilne, warto mieć to na uwadze i zadbać o nie w pierwszej kolejności w myśl zasady mniej znaczy więcej.

Wiesz już, co to jest responsywna strona internetowa. Jeżeli więc potrzebujesz pomocy w tworzeniu profesjonalnej witryny dla swojej firmy, odezwij się do nas, abyśmy mogli przygotować darmową wycenę oraz uzgodnić szczegóły realizacji projektu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *