Responsywna strona internetowa – co to znaczy?

W dobie smartfonów, nikt nie ma już złudzeń, że korzystanie z Internetu wyłącznie na komputerach stacjonarnych odeszło do lamusa. Z badań portalu wirtualnemedia.pl wynika, że „ponad 70 proc. użytkowników telefonów komórkowych wykorzystuje je do połączeń z siecią”. 

Chcąc nadążyć za tymi zmianami, warto poznać zalety responsywnej strony internetowej, czyli takiej, która z łatwością dostosowuje się do każdego urządzenia. Responsive Web Design (RWD) to krok w nowoczesność, profesjonalizm i funkcjonalność, jakiej dzisiaj oczekują internauci.

Responsywność strony, czyli co to jest responsywna strona www (RWD)?

Zanim powiemy o tym, dlaczego warto inwestować w responsywne strony www, kilka słów o tym, czym jest responsywna strona internetowa? Najprościej ujmując, jest to taki rodzaj strony, który automatycznie dopasowuje się do rozdzielczości urządzeń mobilnych. Dzięki temu niezależnie, czy przeglądany wybrane treści na tablecie, smarfonie, komputerze stacjonarnym, czy telewizorze, zawsze wyświetlane są w odpowiednim formacie. Responsywność strony pomaga w skuteczny sposób dostosować content do rozmiaru wyświetlacza.

Responsywne strony internetowe – jakie mają korzyści?

Właściciele stron internetowych nieustająco zastanawiają się, co zrobić, by przyciągnąć uwagę czytelników/klientów/obserwatorów na dłużej? Oczywiście zależy, to od wielu czynników. Jednym z nich jest estetyczny wygląd strony i odpowiednio dopasowana treść, dzięki czemu użytkownicy nie czują się przytłoczeni natłokiem informacji. Przyciągające wzrok menu zachęca do zapoznania się z zawartością strony i pozostania na niej dłużej, a w przypadku sklepów internetowych wzbudza chęć zrobienia zakupów.

Responsywne strony internetowe gwarantują odpowiedni układ tekstu, dopasowują wielkość czcionki i pozostałe elementy do każdego ekranu. W responsywnej stronie internetowej, grafiki muszą być skompresowane w odpowiednim stopniu, tak by ich rozmiar i format jak najszybciej ładował się na wszystkich urządzeniach. Ma to również korzystne przełożenie na SEO. Strony mobilne, które szybciej się ładują, mają wyższe pozycje w wyszukiwarce Google. Jak wiemy z własnego doświadczenia, dziś przede wszystkim liczy się szybkość dostępu do informacji – jeśli musimy czekać zbyt długo, tracimy zainteresowanie i przechodzimy do konkurencji.

Tworzenie stron responsywnych

Nie bez powodu Responsive Web Design bardzo często zaczyna się od budowania strony dopasowanej do najmniejszych ekranów. To automatycznie skłania do selekcji informacji – wybrania najważniejszych, których potencjalnie poszukują internauci. Dobór treści, zdjęć, grafik, materiałów video, jest bardzo istotny w przypadku małych rozdzielczości. Jak pokazują badania większość ruchu w Internecie, jest generowana przez urządzenia mobilne, warto mieć to na uwadze i zadbać o nie w pierwszej kolejności w myśl zasady mniej znaczy więcej.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w tworzeniu profesjonalnej strony internetowej, oddaj ją w dobre ręce. Skontaktuj się z nami, a nasz specjalista przygotuje darmową wycenę oraz uzgodni wszelkie realizacji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *